Český jazyk a literatura - kritéria hodnocení a informace k předmětu

Požadavky na český jazyk a literaturu

Publikován: 8.9.2023

Autor(ka):
Monika Hrubá
  • Sešity

Žáci pokračují v sešitech z nižších ročníků:

• na mluvnici - ideálně linkovaný sešit velikosti A4 (velký)
  • na literaturu a sloh - možno mít jeden linkovaný sešit velikosti A4
  • na diktáty - malý linkovaný sešit velikosti A5
  • čtenářský deník - libovolný sešit, ideálně linkovaný, lze vytvořit místo sešitu portfólio a zakládat jednotlivé lísty (možno psát i na počítači)

Organizace hodin

Hodiny jsou rozděleny na hodiny mluvnice a na hodiny slohu a literatury. Hodiny slohu a literatury se střídají každých 14 dní  (2 hodiny slohu/ 2 hodiny literatury). V ostatních hodinách bývá mluvnice. Změny jsou hlášeny dopředu. Každý týden se bude psát pravopisné cvičení nebo diktát, žáci mají termín zapsaný. Prosím noste učebnice na český jazyk.

• Čtenářský deník

Žáci mají za rok přečítst 5 knih. Deníky jsou kontrolovány v prosinci před Vánoci (měli by mít 2 knihy) a začátkem června (další 3 knihy). Je nutné, aby knihy byly souvislého textu. Místo 1 knihy lze zapsat i navštívené divadlení představení. Je možno zapisovat i básnické sbírky i povídkové knihy. Seznam povinné literatury není. Prosím nevolte si dětské knížky.

• Hodnocení

• pro hodnocení je třeba mít napsané všechny malé testy, čtvrtletní i pololetní práci
  •   ČESKÝ JAZYK
    Váha Typ hodnocení
    0,1 čtení
    0,3 domácí práce
    práce v hodině, hry
    0,4 skupinová práce
    0,5 pravopisné (praktické) cvičení
    referát, prezentace
    čtenářský deník nebo čtenářský list
    pracovní list
    0,6 kratší slohová práce (cvičná)
    kratší diktát
    0,8 diktát
    mluvní cvičení, básnička
    dobrovolné práce žáků
    slohová práce
    1 kontrolní práce, velké zkoušení
  • Opravy známek

Známky z diktátů i malých testů je možné si přijít opravit. K tomu budou vyhrazeny konzultace v úterý po 5., 6., 8. vyučovací hodině. Žák si jde známku opravit o své vůli. Opravená známka je počítá vždy ta lepší.

• Konzultace

Pro konzultace a opravy je vyhrazen čas v úterý po 5., 6., 8. vyučovací hodině.