Český jazyk - Informace a kritéria hodnocení

Autor(ka):
Jarmila Buriánková

1. Sešity

Žáci pokračují v sešitech:

• na sloh a literaturu - sešit formátu A4, linkovaný, s pevnými deskami
  • na mluvnici a diktáty - sešit formátu A5, linkovaný, minimálně 40 stran
  • čtenářský deník ​- lze použít vytvořený sešit z minulých let, případně odevzdávat zápisy na samostatných listech, případně na Google Učebnu

2. Organizace hodin

V průběhu týdne čekají žáky vždy některé hodiny věnované mluvnici, některé literatuře a jiné slohové a komunikační výchově.​ Není proto nutné si nosit na každou hodinu všechny sešity. Změny budou žákům oznámeny vždy dopředu. Učebnice nepoužívámepouze v hodinách literatury, jinak je povinnou pomůckou.

3. Čtenářský deník

Zápisy do čtenářského deníku jsou v 9.ročníku vybírány 3krát ročně, vždy na konci října, prosince, února. Odevzdány musí být vždy nejpozději poslední den daného měsíce na Google Učebně. Zápis musí být zpracován vlastními slovy, texty stažené z internetu či opsané z knihy nebudou uznány. ​O podobě zápisů byli žáci informování na první hodině českého jazyka.

Žáci si také budou moci připravit referát o jedné ze svých knih. Tento referát ale nebude povinný, služí pouze jako dobrovolné získání známky k vylepšení průměru.

4. Hodnocení

Váha jednotlivých známek bude různá. Známky se na celkovém hodnocení budou podílet takto:

0,3

domácí práce

práce v hodině, hry

0,4           skupinová práce

pravopisné (praktické) cvičení

referát, prezentace

zápis ve čtenářském deníku

pracovní list

0,8

diktát

mluvní cvičení, básnička

písemná práce

slohová práce

kontrolní práce

velké zkoušení

5. Oprava známek

Opravit si žáci můžou známky z diktátu, samozřejmě po předchozí domluvě s vyučující. Žák sám rozhodne o tom, zda známku získanou opravou chce, či nikoli. Pokud nové hodnocení přijme, bude mu známka vyměněna (a předchozí známka bude smazána).

Ostatní známky mazány nebudou, ale celkový průměr si žák může vždy vylepšit referátem na zadané téma, referátem z četby či domácím úkolem navíc.

PRAVIDELNÉ KONZULTACE PRO ŽÁKY: úterý 6. vyučovací hodina